top of page

KLİNİK PİLATES NEDİR?

 Klinik Pilates  Rebodytr Fizyoterapi

Klinik Pilates Nedir?

Bir egzersiz metodu olarak bulunan ve geliştirilen pilatesin klinik anlamda, kişiyi iyileştirici, iyileşmesini destekleyici ve tedavi edici, kullanımını içerir.

 

1900’lerin başında klasik pilates uygulamaları ile başlayıp 2000’lerde sağlık alanına da uyarlanmış ve şu an uyguladığımız klinik pilates prensiplerini kazanmıştır.

 

Temel olarak omurganın olması gereken nötral pozisyonunun kazanılması (nötral omurga) ve bu pozisyonun devamlılığı (omurga stabilizasyonu) ile ekstremitelerin (kollar ve bacaklar) uygun hareketlerini içerir. Bedenin kompansatuvar mekanizmalarını bulup bu mekanizmalara olması gereken biyomekaniği geri kazandırır.

Kişilerin kas iskelet sistemini değerlendirdiğimiz ve buna uygun şekilde vücut dinamikleri restore ettiğimiz klinik pilates; hem birçok kas iskelet sistemi hastalığının gelişmesini engeller nitelikte hem de oluşmuş hastalıkları tedavi eder niteliktedir.

Kişinin ihtiyacı olan, güvenli, sağlıklı ve düzeltici egzersizleri içerir.

 


Klinik Pilates Faydaları Nelerdir?
 

Genel itibariyle bozulmuş beden dinamiklerinin onarımı, restorasyonunu içerir. Eğer masa başında uzun süre geçiriyor ve kaslarınızı kullanmıyorsanız uzun vadede kas iskelet problemleri yaşamamanız için kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı korumanız gerekir. Bu anlamda da klinik pilates sizler için faydalı olacaktır.
 


Klinik Pilates Nasıl Yapılır?
 

Öncelikler bizden egzersiz danışmanlığı alan danışmanlarımız için detaylı bir hikaye ve değerlendirme alıyoruz. Kişinin durumunu anlamak ve buna yönelik çalışmalar yapmak bizler için çok önemli. Ardından tespit ettiğimiz ya da bize aktarılan şikayetler üzerine çalışmalara başlıyoruz. Bu bir baş, boyun ağrısı olabilir. Bir pelvik taban güçsüzlüğü olabilir ya da günlük hayatta dinamik hissetmemek dahi olabilir. Egzersiz planımızı oluşturduktan sonra hedeflerimize ulaşmak ve kişinin kendini iyi ve zinde hissetmesi için çalışmalarımıza başlıyoruz. Seanslarımız genel itibariyle 45 dakika sürmektedir.
 


Klinik Pilates, Medikal Pilates, Aletli Pilates ve Reformer aynı şey midir? Farkları Nelerdir?
 

Klinik Pilates kişinin hastalık tablosuna iyi gelen egzersizlerin seçilmesi ile yapılan pilatestir. Rastgele ve sadece benzer kas gruplarının güçlendirilmesi ile çalışmaz. Kişinin ihtiyacı olan, onun durumuna özgü ve ona iyi gelecek pilates egzersizlerinin seçilmesi ve yaptırılması ile olur.
 


Klinik Pilates ile Normal Pilates arasındaki fark nedir?
 

Klasik metodlarla yapılan pilates eski ve kişiyi olması gerekenin üzerinde zorlayıcı hareketleri içeriyor. Özellikle ve sadece karın kaslarının güçlendirildiği, karın içi basıncın fazlasıyla arttırıldığı ve hatta bunlardan dolayı kişiye zarar verme potansiyeli dahi bulunmakta. Klinik pilatesin ise bütün beden dinamiklerini içeren daha kompleks ve iyileştirici özelliği bulunmaktadır.
 


Klinik Pilates ve Reformer Arasındaki Fark?
 

Klinik pilates mat üzerinde, reformer pilates makinesinde ya da diğer aletli pilates makinelerinde yapabilmekteyiz.
 


Klinik Pilates Haftada Kaç Kere Yapılmalıdır?
 

Haftada minimum 2, optimum ve sürdürülebilirlik açısından 3 olarak tavsiye etmekteyiz. Fakat bu durum kişiden kişiye değişebilmektedir.
 


Klinik Pilates Kilo Verdirir mi? Sıkılaştırır mı?
 

Yapılan egzersizler tabi ki önemli bir kalori çıkışına neden olur fakat kilo vermede esas olarak beslenme önemlidir. Uygun kas kazanımı ile kilo vermek için pilates idealdir.
 


Klinik Pilates kaç ayda etki gösterir?
 

Her seans kişi için bir fark yaratır. Pilates de beden farkındalığı da bir süreçtir tabi ki ve aylara yayılabilir.
 


Hamileler Klinik Pilates yapabilir mi?
 

Hamileler için idealdir, egzersiz programına gebelik planlanırken başlamak idealdir.

section3-image.png

Daha iyi yardım ve hizmetler için bize ulaşın

bottom of page